Not defterini yapmaya niyetleneli bir belki iki ay olmuştur. Eskiden her şeyi bir & iki gün içinde bitirip halletmek isterdim. Dedim yavaştan alıyım. Ağır ağır gitsin. O kadar ağırdan aldım ki haftalar sürdü.

Şimdi sizlere not defterini sıfırdan nasıl yaptığımı aktarmaya çalışacağım. Ön bilgilendirme olması açısından kağıdından deri kaplamasına hatta damgasına kadar el emeği göz nurudur.

İlk bu işlere niyetlendiğimde hedef defter yapmak değil kullanılmış kağıtlardan kağıt üretimi yapmaktı. Tabi bununda yöntemi varmış.


Youtube’da uzun yıllardır bulunan biri ve sağlam bir izleyici olarak kendi eğlencelerimden biri olan ve izlemekten zevk aldığım karavan konusu hakkında bilgilendirici videolar çeken, hayallerinden bahseden ve aynı zamanda gezgin olan bazı çiftlerden bahsedeceğim. Neden çift dedim, çünkü şu an farkına vardım ki takip ettiğim bu kanalların hepsi çiftler tarafından kurulan kanallar. Daha fazla uzatmadan bu kanallarımıza geçelim.

Bu arada ilginizi çekerse kanallar hakkında birkaç analiz yapacağım. Youtube’da hangi yönleriyle ilgi çekiyorlar gibi konuları da ele alacağım. Siz de bu tarz kanal kurmak isterseniz bilgide aktarmış olayım istiyorum.

Ayrıca benim ne yaptığım, kim olduğum hakkında bilgi edinmek için burakbayram.me’yi …


Bazen öyle mailler geliyor ki, geri dönüş yapasım gelmiyor. Mail yazmanın da bir adabı var aslında ama belli bir kesim buna uymuyor, uymak istemiyor ya da bilmiyor. Ne demişler bilmemek değil öğrenmemek ayıp.

Geçen bir mail geldi. Mailin bir konu başlığı, içerik metni, merhabası vs. kısacası hiçbir şeyi yoktu. Maili atan arkadaş içerik kısmı yerine başlık kısmına bir cümlelik “web sitesi konusunda yardım eder misin?” demiş ve göndermiş. Şimdi bu maile nasıl cevap vermeliyim? Onu da geçtim mail atarken pek hoşlanmadığım olay şu; tamam yerine “tmm” yazmak. Yani mail bu, Whatsapp grubu değil ki.

Aynı şekilde şöyle bir mail geldi…


Bugün bana en çok gelen soruya cevap aramaya çalışacağız. İlk olarak ben İstanbul odaklı bir yazı yazacağım ve bilgisayar mühendisliği açısından olaya bakacağım çünkü ben İstanbul’da yaşayan ama Kütahya Dumlupınar Üniversitesinde Bilgisayar Mühendisliği okumuş bir kişiyim. En mantıklısı kendi bildiğimi en güzel şekilde aktarmak olacağını düşünüyorum.

Edindiğim deneyimlere göre İstanbul’da okumak çok kârlı bir durum ama bu durumun farkında olmayan çok arkadaş var. Ben Kütahya’da okumama rağmen boş bulduğum her fırsatta İstanbul’a gelip etkinliklere katılıp yeni insanlar tanımaya çalışan biriydim. …


Son dört yıldır kendi alan adım (burakbayram.net) üzerinden paylaştığım bir konseptim vardı. Artık (burakbayram.net)’in yayın hayatına son verdiğim için bu geleneği Medium üzerinden ilerletmeye karar verdim. Çünkü blog sistemi, kişiler siteler yerine böyle sosyal ağ gibi davranan yani takipleşme kültürünü içeren siteler üzerinden daha fazla kişiye erişim olanağı tanıyor.

çalış.
çalış, çalış, çalış.

Tabii ki “api”lar sayesinde bu yazıları yine aynı şekilde kendi sitemize çekebiliyoruz. Örnekte olduğu gibi (burakbayram.me). Sosyal mecralar sayesinde bu seneye temiz ve organize olmuş bir web arayüzü ile giriş yaptım diyebilirim.

Yazının tam bu kısmında geriye dönüp 4 senenin blog yazılarını inceledim. Bu yazdığım yazılardan resmen bir “veri grafiği” bile…

Burak Bayram

Dijital Stratejist @TRT — burakbayram.me

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store