Bir karavan severseniz takip etmeniz gereken 5 Youtube kanalı

Burak Bayram
7 min readJan 19, 2021

--

Youtube’da uzun yıllardır bulunan biri ve sağlam bir izleyici olarak kendi eğlencelerimden biri olan ve izlemekten zevk aldığım karavan konusu hakkında bilgilendirici videolar çeken, hayallerinden bahseden ve aynı zamanda gezgin olan bazı çiftlerden bahsedeceğim. Neden çift dedim, çünkü şu an farkına vardım ki takip ettiğim bu kanalların hepsi çiftler tarafından kurulan kanallar. Daha fazla uzatmadan bu kanallarımıza geçelim.

Bu arada ilginizi çekerse kanallar hakkında birkaç analiz yapacağım. Youtube’da hangi yönleriyle ilgi çekiyorlar gibi konuları da ele alacağım. Siz de bu tarz kanal kurmak isterseniz bilgide aktarmış olayım istiyorum.

Ayrıca benim ne yaptığım, kim olduğum hakkında bilgi edinmek için burakbayram.me’yi ziyaret edebilirsiniz.

01 // Hello People

Youtube / Instagram / Ve Kahveleri

Hello People kanalı ile tanışmam, Youtube keşfet sayfama düşmeleriyle gerçekleşti. Yanlış hatırlamıyorsam Atlas isimli karavanlarının yapım sürecini anlatarak Youtube’a giriş yapmışlardı. 2 gün içinde tüm videolarını izlemiştim. 3. gün Eskişehir’de işlettikleri bir kafe olduğunu öğrenip Eskişehir’deki arkadaşımın yanına gidip onunla birlikte bu kafeye gidip onlarla tanışmıştım. Gerçekten çok sıcak kanlı insanlar. Kafelerine gittiğimizde yaklaşık bir saat oturup muhabbet etmişliğimiz oldu.

Kısaca onların hikayelerini özet geçecek olursam; hayalleri olan insanlar. İlk olarak Atlas isimli bir karavan yapıyorlar kendilerine bu süreci tümüyle Youtube’da paylaşıyorlar. Sonrasında bu karavanla gezilerine devam ediyorlar ve sonrasında daha büyük bir karavana niyetlenip hem kafelerini hem de Atlas’ı satıp bir Mercedes 508d satın alıyorlar. Aslında bu aldıkları araçta bir karavandı ama videolarını izlerseniz göreceksiniz arka kasayı tamamen iptal edip sıfırdan bir karavan yapıyorlar. Bu karavan ilk olarak kırmızı sonrasında mat açık yeşile dönüyorlar ve şu anda da yolculuklarına devam ediyorlar.

Şimdi gelelim bu kanalın analizine; bu kanalın videolarına tıklanmasını sağlayan şey bir karavanın yapım hikayesi ve karavan hayatı hikayeleri. Sonrasında insanların abone olmasını ve sonraki videoların izlenmesini sağlayan olay ise Hasibe ve Ümit çiftinin doğal hallerini videolarına aynen yansıtması. Bu tarz videolarda kasıntı olursanız duygularınızı tam olarak insanlara aktaramazsanız 1–2 videonun izlenme sayıları ilk anlama sürecinden dolayı yüksek olabilir ama abone artışı maalesef gerçekleşmeyecektir. Ayrıca bu çiftimiz hayallerinden o kadar güzel bir dille bahsediyor ki insanlar videolarda kendi hayallerinden izler gördüğü için bir yakınlık hissedip videoları sürekli takip etme isteği duyabiliyor.

İçerikleri hakkında IG’deki fotoğraf, reels videoları ve son dönemdeki videolarının kaliteleri artmaya başladı. Hem çekim stili olsun hem de video kalitesi ve hikayelendirmeyi de gerçekten güzel seviyelere çekmeye başladılar. Ayrıca hem çekimleri hem video düzenlemelerini kendilerinin yaptıklarını biliyorum ve videolarını daha iyi kaliteye yükselteceklerine inanıyorum.

Son olarak sıcak kanlılar, güler yüzlüler, küçük şeylerle mutlu olabiliyorlar yani kanaatkârlar ayrıca bitki ve hayvan severler. Kısacası sevilecek insanlar. Yolları açık olsun.

Dipnot 1 : Ayrıca Güğüm isimli bir alt yazı eklemesi yaptılar son 2–3 videodur. Bence bu tarz yenilikler videoyu canlı tutar. Bu alt yazıya bir kişilik kazandırırlarsa bence ekibe yeni bir karakter kazandırılmış olur ve söylenmek istenen ama video esnasında unutulan cümleler bu karakter sayesinde insanlara aktarılabilir. Bu özellik diğer kanallardan sizi ayrıştırır.

02 // Oralar Nereler

Youtube / Instagram / Website

Oralar Nereler, Oralar Mercedes 302 ile gidilen yollar diyecek olan çiftimizin kanalı. İdil bildiğim kadarıyla Uz. Klinik Psikolog ve Burak’ta zanaatkâr. Bu çiftimizi tanımam Hello People sayesinde gerçekleşti. İlk kanallarına girdiğimde gerçekçi olursak abone olmadan geri çıktım. Bunun sebebi normal bir Youtube izleyicisi gibi değerlendirme yaptım. Sebebiyse Youtube’da bulunan birçok gezi kanalı gibi bir kanal izlenimi vermesinden kaynaklıydı.

Sonrasında fikrim nerede değişti derseniz Mercedes 302 alma hikayelerini dinleyince orada bu kanala olan bağımlılığım başladı. Bununla birlikte eski videolarına da göz atmaya başladım. Kim oldukları, nasıl evlendikleri, su orucudur gibi bazı videolarını izleye izleye baya videolarını tüketmiş oldum.

Oralar Nerelerin hikayesi anladığım kadarıyla normal gezgin olarak Youtube içeriği üretmeye başlıyorlar. Aralarda kendilerinden yani biraz daha günlük hayattan videoları varken sonrasında bir kiralık karavan ile yola çıkıyorlar ve Hello People ile birlikte mini bir yolculuk geçiriyorlar. Hem Hello People ile geçirdikleri süreçten hem de kiraladıkları karavanda geçirdikleri süreçlerden kaynaklı gemileri yakıp yeni bir ev almaya karar veriyorlar ve bu ev Mercedes 302. Bu kanalda en çok beğendiğim video 302'yi almaya karar verdikleri ve bunu bize aktardıkları video idi sanırsam. Yani aslında bu tarz kanalları tabii ki ilk izleten o karavanı almaları daha önce çokta görmediğimiz bir işe kalkışmaları ama bu videoları izlemeye devam etmemizi sağlayan bu ilginç hikayeleri diyebiliriz. Yani bu karavanın nasıl bir şekilde alındığından bize hiç bahsetmeseler belki bu kadar etki oluşturmazdı.

Aynı şekilde 302 alıp karavana çeviren bildiğim kadarıyla 2 kanal hatta 3 kanal daha olabilir. Ama şu an beni etkisi altına alan kanal oralar nereler oldu.

Aslında bu kanalın analizini yapmış oldum. Ama yine değerlendirecek olursam bu kanalı izleten yani kanala insanları ilk çeken unsur şu anda Mercedes 302'nin karavana dönüş süreci. Ama insanları kanalda tutan olay Hello People’da olduğu gibi sıcak kanlı ve cana yakın olmaları ve doğal davranmaları diyebiliriz. Burak pozitif yönden hızlı yükselen yani hayalini gerçekleştirmeyi inancı olan birisi gibi duruyor yine aynı şekilde İdil’de duygularını saklamayan ve bu sayede insanların kalbine dokunan birisi diyebilirim.

Tabii ki ana olay olay örgüsüdür ama uzun vadede çekim kalitesi artarsa daha fazla insana ulaşabilirler. Video düzenleme ve video kesim kısmında biraz daha hızlı bir akış belirleyebilirlerse belki daha güzel olabilir ama bu sadece bir tavsiye tabii ki. Bu arada burada yazdıklarım zorunluluk değil, olursa daha güzel olur cinsinden. Yani şu an sağlam bir Sony s7a ii almak bile bir body ve lens 40.000 lira civarı. O yüzden daha iyi ekipmanla belki işler çözülebilir ama şimdi 40.000 lira ile de karavanın 4'te birini hallederler. Bu şey gibi, benim 8.sınıfa giderken insanlara ücretsiz eğitim seti çekip mikrofonumun sesi kötü diye bana küfür eden insanlar oluyordu. “Yani daha iyisini alıp verin o zaman diyordum” bana küfür eden insanlara. Yani küçük çocuğum nereden bulayım parayı ya da ekipmanı. Dediğim gibi belki ekipman yönünden bir üst seviyeye atlanmasa da cutlar ve editler yönünden video bir üst seviyeye taşınabilir.

Genel olarak içten insanlar o yüzden bu çiftimizi de severek takip ediyorum. Yolunuz açık olsun.

Dipnot 1: Karavanın adını Göçebe koydular.

03 // Trail Of Us

Youtube / Instagram / Website

Türkiye’de de karavan yapan insanlar var diyen kanal Trail Of Us’dı. Aslında karavanlar hakkında ilk takip ettiğim kanal Trail Of Us’dı. Hatta bu karavan videolarını izlememle keşfet sayfama Hello People’ın videoları düşmeye başladı diyebiliriz. Çünkü karavan bazlı videolar izleyince Youtube’da daha fazla izliyim diye ne kadar karavan videosu var önüme serdi. Orada Hello People ile tanıştım sonrasında da Oralar Nerelerle.

Şimdi Trail Of Us; video çekimi ve düzenleme konusunda baya iyiler yani tasarımsal açısından gözleri baya iyi. Hatta bunu yüzlerine söyleme fırsatı da bulmuştum. Youtube’un Türkiye’deki bir etkinliğine şirketim adına katılmıştım ve Burçin ve Erdi’de oradaydı. Bende gidip sizi severek izliyorum deme fırsatım olmuştu. Ama bu bakış açısı daha öncesinde yanlış hatırlamıyorsam bir ajansta çalışıyor olmaları etkili olabilir. Emin değilim sadece fikir yürüttüm. Ayrıca hikaye anlatım biçimleri de çok doğal, sıcak ve içten. Aslında biraz belgesel tadında içerikler hazırlıyorlar diyebiliriz. Hatta gerçekten belgesel çektiler ona da geleceğim.

Trail Of Us’ı Erdi ve Burçin çiftimiz kuruyor ve hem işlerinden ayrılıyorlar hem de evlerinden ayrılıp tamamen bir karavan hayatına geçiş yapıyorlar. İlk izlediğim de helal olsun demiştim ve hala öyle diyorum. Çünkü ben kendi açımdan konuşacak olursam sanki bir güvence olarak bir yerde çalışmanın zorunlu olduğunu düşünüyorum ve bu kafa yapısını alt edemiyorum. O yüzden gerçekten saygı duyuyorum bu çiftimize. Aslında tüm çiftlerimize bu konuda saygı duyuyorum.

Sonrasında tabii ki bu çiftimizde bir Ford aracı karavana dönüştürüyor ve bizi Mars ile tanıştırıyorlar. Yine bu kanalı da ilk başta tıklanabilir yapan karavan yapım süreciydi benim açımdan. Çünkü karavan yapım süreci özellikle CoVid-19 ile artış gösterip Youtube’da çok fazla yer kaplasa da benim bu tarz içerikleri izlemeye başladığım dönemde bu kadar çok video önüme düşmüyordu. Ama Trail Of Us’ı sonrasında izleten durumlar ilk olarak çiftimizin sıcak ve içten olması, çekim kalitelerinin standardın biraz üstünde olması ve hikaye biçiminde anlatım biçimleri diyebilirim.

Özellikle son duyurdukları post ile beinConnect için belgesel içeriği “Karavanın Seyir Defteri” üretmeleri bir üst seviyeye çıkmalarını göstergesi diyebiliriz. Bu çiftimize de aynı şekilde yolunuz açık olsun diyoruz.

04 // Kamp Rehberi

Youtube / Instagram

Bu çiftimizi daha tam olarak tanıyamadım ve kanal olarak analiz edemedim. Ama çiftimiz gerçekten bana çok bilgili geldi bu konuda o yüzden bu listede yer almasını istedim. Şöyle ki sadece 1–2 videolarını izlemek nasip oldu ve karavanda kullanılacak parçalar hakkında gerçekten çok detaylı bilgiler veriyorlar diyebilirim. Ama Youtube’daki hakkımda sayfasından okuduğum kadarıyla doğal afet ve sağlık sektöründe çalışan bir çiftimiz kendileri ve onlarda dünyayı gezmek istiyorlar. Onlara da yolunuz açık olsun diyoruz.

05 // Wild We Roam

Youtube / Instagram / Website

Bu çiftimiz aslında seviyeyi biraz yükseltti ve yelkenliye geçtiler. Ama karavan olayını yani Van olayını ben bu çift ile tanıdım. Başrollerimiz Dana ve Lou. Aslında yola yaşadıkları süreçleri deneyimleri yaratıcı bir şekilde insanlara anlatıp, ilham olmak. Bu çiftimizi 7 gün su orucu ile tanıdım. Ve o dönemde su orucunu baya böyle yazılmış tezler filan okuyarak araştırdım diyebilirim. Anladığım kadarıyla 6–7 yıl öncesine kadar ne çekimden ne video düzenlemekten anlıyorlarmış. Ama şu anda bence çok kaliteli içeriklere sahipler. Ve Youtube’a oynamayı öğrenmiş bir çiftimiz kendileri. Yani başlık nasıl atılır, bu karavan, hayatı daha kaliteli hale getirme konularında bir içerik üretmek istiyorsanız bu çiftimizin kanalından ilham alabilirsiniz.

SONUÇ

Bu yazıda sizi mutlu edecek, dinlendirecek, hayal kurmanızı sağlayacak kanallarla buluşturmaya çalıştım. Bazı insanlar vardır hep hayatın negatif taraflarını görürler. Burada size anlattığım insanlar daha pozitif ve ilerleyebilen insanlar. Bu arada size gidin Polyanna olun demiyorum ama sızlanıp duracağınıza adım atıp ilerleyin demek istiyorum. Benden bu kadar. Her şey hayırlısından gönlünüzce olsun. Görüşmek üzere. Kaklın sağlıcakla, Allah’a emanet olun.

Ayrıca beni takip etmek isterseniz;

Youtube / Instagram / Twitter / Pinterest / Website

--

--

Burak Bayram